METALICA

 

در سال 1980 و در زمانی که از آن تحت عنوان دوران ((موج نوی هوی متال انگلیسی))نام برده می شود جوان هفده ساله ای به نام لارس اولریچ به همراه خانواده اش از دانمارک به آمریکا مهاجرت کرد.
لارس یک نوازنده درامز بود و از بچگی تحت تاثیر موسیقی گروه هایی نظیر دیپ پریل و بلک سبث قرار داشت.آشنایی لارس با جیمز هتفیلد مقدمات تشکیل گروهی را فراهم ساخت که بعد ها متالیکا نامیده می شود.
جیمز هتفیلد متولد آگوست 1963 خواننده و نوازنده گیتار جوانی بود که تا آن زمان سابقه همکاری با هیچ گروهی را نداشت.در ژانویه 1982 دیو ماستین به عنوان نوازنده لید گیتار و پس از او کلیف برتون نوازنده بیس گیتار به جیمز و لارس پیوستند و به این ترتیب گروه متالیکا به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.
یک سال بعد در زمان انتشار اولین آلبومگروه با عنوان ((kill'em all ))دیو ماستین از گروه جدا شد و گروه مگادث را تشکیل داد و کرک همت جایگزین او در گروه متالیکا شد.
متالیکا تا سال 1986 دو آلبوم دیگر با نامهای 
((The lighting Ride)) و((master of puppets)) را منتشر  ساخت که هر یک از قویترین کارهای تاریخ موسیقی هوی متال می باشند.در 27 سپتامبر 1986 کلیف برتون بر اثرسانحه واژگون شدن اتوبوس در گذشت و گروه متالیکا تاثیر گذارترین عضو خود را از دست داد.دو ماه بعد جیسون نیوستد که نوازنده حرفه ای بیس و از طرفداران گروه متالیکا بود جایگزین کلیف برتون شدهر چند هیچوقت نتوانست به اندازه او تاثیر گذار باشد.
 
در سال 1978 کوتاهترین آلبوم گروه با عنوان((Garage days)) ارائه شد و در فاصله کمتر از دو سال آلبوم پنجم با نام((And justice for all)) به بازار آمد.این آلبوم شامل نه قطعه می باشد و بهترین کار گروه تا آن زمان محسوب می شود.استقبال از این آلبوم فوق العاده بود و این در زمانی بود که از متالیکا به عنوان مطرح ترین گروه هوی متال جهان اسم برده می شد.
در اوایل دهه نود گروه مجموعه دیگری را تحت عنوان آلبوم ((metallica)) ارائه کرد که این آلبوم بلافاصله پس از انتشار در صدر پر فروش ترین ها قرار گرفت این آلبوم نوعی تغییر سبک و نقطه عطفی در کارهای متالیکا محسوب می شود و حتی بسیاری از کسانی که به موسیقی هوی متال هم علاقه ای نداشتند نتوانستند از کنار آن با بی تفاوتی بگذرند. همچنین با ارائه این آلبوم گروه متالیکا دو سال پیاپی به عنوان بهترین گروه سال انتخاب شد و جوایز بسیاری را از آن خود ساخت.
در سال 1996 پس از یک سکوت پنج ساله اعضای گروه با چهره هایی متفاوت نسبت به گذشته آلبوم هفتم خود را با عنوان((load)) منتشر ساختند.هر چند این مجموعه نتوانست موفقیت های آلبوم قبلی را تکرار کند اما باز هم فروش خوب و جوایز بسیاری را برای گروه به همراه داشت.یک سال بعد کتالیکا که گویا قصدجبران وقفه پنج ساله در کار خود را داشت آلبوم دیگری را بانام ((reload)) ارائه کرد که در راستای آلبوم قبلی آنها ((load)) قرار داشت.
در سال 1999 آلبومی تحت عنوان((Garage inc)) از سوی گروه منتشر شد که تمامی قطعات آن بازنویسی کارهای بزرگانی چون باب سگر می باشد.
یک سال بعد متالیکا با همکاری ارکستر سمفونی سانفرانسیسکو و به رهبری مایکل کین من آلبومی را با عنوان ((s&m)) روانه بازار ساخت.این آلبوم اجرایی متفاوت از تعدادی از بهترین کارهای گروه می باشد.
هر چند نظیر این آلبوم قبلا از سوی گروه هایی مانند دیپ پریل ارائه شده بود اما آلبوم ((s&m)) با استقبال بسیار چشمگیری مواجه شد.
در سال 2001 خبر جدایی جیسون نیوستد از گروه منتشر شد و مدتی بعد رابرت تراجیلو جایگزین او گردید.
و در سال 2003  آلبومی دیگر از متالیکا با نام ((saint anger)) به بازار آمد و در هفته اول در صدر پر فروش ترین ها قرار گرفت.این آلبوم نوعی برگشت به سبک کارهای  اولیه گروه در دهه هشتاد محسوب می شود و تداوم موفقیت های گروه را در پی داشته است.
/ 0 نظر / 16 بازدید